Buradısınız: Ana Sayfa » Gündem » POMAKLAR FEDERASYON YOLUNDA

POMAKLAR FEDERASYON YOLUNDA

POMAKLAR FEDERASYON YOLUNDA

Bin sekizyüzyılın sonlarında kendi yurtlarından kopartılan Pomakların tüm varlıkları elinden alınmış ve göçe zorlanmıştı. O yılların izleri tüm pomaklarda mevcuttur. Yüzlerinde dede ve ninelerinCIMG0261in acılarını taşıyan pomaklar bazen pomak olduklarını bile söylemekten korkar duruma gelmişler. Bu korkuların bitmesi için bizler yaktığımız kıvılcımları alevlere döndürerek pomakların kendi kültürlerini yaşamaları için elimzden gelenin fazlasını yapmak istiyoruz. Biga Pomaklar Derneği olarak Pomaklar Federasyonu olma yolunda çalışmalarını tüm pomak dernekleriyle beraber sürdürmekte. Mayıs – Haziran 2013 tarihlerinde bunu gerçekleştireceğiz inşallah.
23 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da yapılan Pomak Dernekleri toplantısında Pomakların kaynaşması görenleri ziya-desiyle mutlu etti. Burada alınan kararlar içerisinde derneklere gösterilen ilgilerin devam isteği dışında pomaklara hizmet verecek herkesin bu çatı altında toplanılması istendi. Pomaklara hizmet verecek kişilerin hem maddi, hem maneviyatlarının dışında gönüllerini ortaya koymaları gerektiği vurgulandı.
Eskişehir, İzmir, İstanbul, Lüleburgaz Pomak Dernekleri yapılan kahvaltı ve toplantıda dernek başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine  kısa bir konuşma hakkı verildi. Burada Pomaklar Dernekleri ateşini yakan Nazan Nazire Hanım(Eskişehin Pomaklar Derneği adın), Mehmet Demir ( İstanbul Pomak Derneği adına), Bayram Erat (İstanbul Pomak Derneği adına), Kamil Yeşilfiliz (Biga Pomaklar Dereği adına) konuştu. Ve konuşmalardan çıkan ortak düşünce ise Pomakların dili ve kültürü ölmesin,diye özetleyebiliriz. Diğer ztaraftan “Yunanistan’da 50.000, Bulgaristan’da 1 Milyon ve Türkiye’de 4 Milyon Pomak halkı bir birlik olup dertlerine çare olmak istiyor, bizler de bu konuda çalışacağız. Derneklerimize hiçbir zaman siyaset sokmayacağız. Amacımız kültürümüz ölmesin, kaynaklarımızı güçlendirerek öğrencilerimize kol -kanat gerelim.”dendi.

Yazar Hakkında

Yayınladığı Toplam Haber : 628

Biga Doğuş Gazetecilik Matbaa Yayıncılık © 2014 Tüm Hakkı Saklıdır.

Scroll to top